تبلیغات
(( بقرآباد ( بولقاوار) یایچی در گذرگاه تاریخ )) - شناسنامه ی روستای بقرآباد یایچی
 
(( بقرآباد ( بولقاوار) یایچی در گذرگاه تاریخ ))

شناسنامه ی روستای بقرآباد یایچی


روستای بقرآبادیایچی از توابع بخش هیر شهرستان اردبیل است كه در فاصله 10.5كیلومتری شمال باختری شهر هیر و 28 كیلو متری شهر اردبیل و در دامنه ارتفاعات باغرو قرار دارد . این روستا با روستاهای خانقاه ،دمدمه،بیله درق،ایوریق و كردعلیلو همسایه است .

جمعیت بقرآبادیایچی1099نفر تعداد 539نفرمردو 560نفر زن و 281خانوار می باشد. دین اهالی اسلام و مذهب آنان تشیع می باشد. زبان رایج آذری بوده و مردم با لهجه متفاوتی با لحجه ی مردم شهر اردبیل صحبت میكنند.

تاریخچه :

بر اساس مطالعات و بررسیهای بعمل آمده و آثار باستانی به جا مانده در این روستا،این روستا به عصر مفرغ كه حدود 4.5 الی 6 هزار سال قدمت دارد برمیگردد.و به دلیل قرار گرفتن در دامنه كوه های باغرو به مرور زمان اسم این روستا باغروآباد نام میگیرد و بعد ها به دلیل تجاوز زبانی و گویشی در این منطقه به بولقاوار و در زبان نوشتاری به بقرآباد مرسوم میشود.

آب و هوا:

آب و هوای منطقه تابعی از اقلیم حاکم بر آذربایجان و گیلان است . منتهی توپوگرافی جهت ناهمواریها،نزدیکی به کانونهای رطوبتی وارتفاع بالای منطقه شرایطی را محیا کرده است که بارزترین مشخصه آن زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای معتدل است.

ویژگیها:

یکی از ویژگیهای روستای بقرآبادیایچی جوانی جمعیت می باشد.بطوریکه 637 نفر از کل جمعیت روستا(7/58 %) در فاصله سنی 28-0 قرار دارند. بالا بودن جمعیت جوان در اجتماع الزامات زیادی را از نظر اجتماعی ،فرهنگی ،اموزشی و تربیتی و غیره می طلبد.نبودن برنامه ریزی های اساسی برای غلبه بر کمبودها تاثیر منفی و جبران ناپذیر بر جمعیت روستا خواهد گذاشت،به طوری كه 95%از جوانان این روستا به دلیل نداشتن موقعیت كاری مناسب حتی در سطح استان برای امرار معاش زندگی به سایر استان ها به خصوص پایتخت مهاجرت میكنندواین باعث نگرانی است كه جمعیت این روستای زیبا در حال نزول است.

اقتصاد روستا:

الف-باغداری


شغل اصلی اهالی باغداری میباشد،باغداری در این روستا بیشتر از كشاورزی و دمداری به چشم می آید،باغداران به طور عمده به پرورش و مراقبت از دو نوع درخت آلبالو و گیلاس مشغول هستند،و البته باغداری در این روستا سنتی بوده و هنوز به طور اصولی مورد توجه قرار نمی گیرد،به طوری كه هر ساله حدود 1000 تن آلبالو و700 تن گیلاس به بازارهای داخلی و خارجی عرضه میگردد و با توجه به پتانسیل بالای این روستا در امر باغداری به دلیل نبود آب كافی پیشرفت در تولید وعرضه بیشتر محصولات را با مشكلی جدی روبرو كرده است و در همین راستا مشكل اصلی این روستا كمبود آب است و با توجه به پیگیری های مكرر چندین ساله هنوز هیچ اقدامی از سوی مسئولین ذیربط انجام نشده است.

ب - كشاورزی

كشاورزی در روستا بصورت سنتی است و روشهای جدید مانند یكپارچه سازی زمینها ی كشاورزی بكار گرفته نشده و به عبارتی كشاورزان با شیوه های نوین و مدرن كشت و زرع آشنایی ندارند و از دیگر مشكلات بخش كشاورزی قرار داشتن زمینهای حاصلخیز در مسیر بادی موسوم به گرمیج از گرمترین بادهای منطقه ،نداشتن ادوات كشاورزی مانند كمباین و تراكتور ،كمبود آب كشاورزی ،مشكلات تهیه كود كافی و كوتاه مدت بودن تسهیلات اعطایی بانك كشاورزی هیر ،نبودن راه مناسب كشاورزی برای انتقال محصولات ، نداشتن سد برای ذخیره و جمع آوری آبهای جاری و چشمه ها و عدم احداث كانالهای انتقال آب را می توان برشمرد.اكثر زمینهای كشاورزی دایر در روستا بصورت دیم كاشته می شوند و به جهت موقعیت خاص جغرافیایی و نبودن منبع ذخیره سازی آب مانند یك سد كشت آبی رونقی ندارد . محصولات غالب كشاورزی گندم و جو وسیب زمینی می باشد . از سایر نهاده های كشاورزی می توان به عدس و مقدار ناچیزی نخود اشاره نمود .محصولات جمع آوری شده جهت فروش و عرضه در بازار بصورت عمده به فروش میرسد.آن دسته از اهالی هم كه خوش نشین بوده و زمین وباغی در اختیار ندارند در فصل تابستان با كار در مزارع و باغات و زمینهای اطراف امرار معاش نموده و در سایر فصول برای كسب و كار به شهرهای بزرگ مهاجرت می نمایند. در این روستا زنبورداری هم كم وبیش رونق دارد.

(دامپروری نیز در این روستا به طور جزئی رونق دارد.)
عکس از شاهین قربانی

جاذبه ها :

روستای بقرآبادیایچی به جهت قرار داشتن در دامنه كوههای باغرو دارای آب و هوای معتدل است .خانه های روستا و سازه های موجود كاه گلی و مرمتی بوده كه در نوع خود جالب و قابل تامل است . مناظر زیبا و دیدنی ، چشم اندازهای بكر ،كوهها و دره های زیبا، وجود برف در ارتفاعات تا اوایل اردیبهشت ماه و چمنزارهای سرسبز به خصوص باغات آلبالو و گیلاس هر ساله علاقمندان طبیعت را به سوی خود می كشاند .

گیاهان دارویی:

منطقه بقرآباد یایچی پوشیده از انواع گیاهان دارویی است كه بسیاری از آنها ناشناخته مانده و مطالعه در این مورد می تواند در نوع خود جالب و موثر باشد . از مهمترین گیاهان میتوان به شیرین بیان ، كاسنی ، گل گاو زبان ، بابونه ، آویشن ، پونه ، چای كوهی و ... اشاره كرد .

فرهنگ و تمدن :

در داخل روستا معمولا چهار نوع دسته بندی از قدیم رایج بوده است . یكی معروف به آشاغی كند و دیگری یوخاری كند و زیاد آباد و یایچی بوده است.

از مهمترین شاخصه هایی كه اهالی به آن معروف و مشهورند سختكوشی مردم و میزان مشاركت اجتماعی مثال زدنی و مهمان نوازی آنان است .

مردم روستا در اعیاد و عروسیها و ایام سوگواری رسم و رسومات خاصی دارند . در اعیاد اسلامی علاوه بر بجای آوردن وظایف دینی عموم مردم صله رحم را فراموش نكرده و به سركشی بزرگتر ها و بیماران و ... می روند. در عروسیها ریخت و پاش و سختگیری معنا و مفهومی ندارد و مراسمات ازدواج جوانان به سادگی و سهولت برگزار می شود.

هر سال در چهارشنبه سوری خانواده ها سوغاتی و عیدی هایی را كه فراهم نموده اند را با رسم و رسوم خاصی به خانه فامیل می فرستند و به دیدار خانواده هایی كه احتمالا عزیزانشان را از دست داده اند می روند . با آغاز عید نوروز و هم زمان با فرا رسیدن بهار و تحویل سال نو دید و بازدید از فامیل و همسایگان آغاز می شود. روز سیزده بدر مردم طبق رسم و رسومی كه از دیر باز متداول بوده بیرون از روستا به دامن طبیعت رفته و با برگزاری بازیهای دسته جمعی به شادی و پایكوبی می پردازند.از بازی های محلی می توان قیش گوتی و چیلینگ آغاج را نام برد.

در ایام ماه رمضان و سوگواری ها ،مراسمات در مساجد سه گانه برگزار می گردد و مجالس سخنرانی روحانیت معززو نوحه سرایی مداحان منعقد می شود . مهمانپذیر ترین موقع سال ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) است . با آغاز ماه محرم و تشت گذاری بواسطه علاقه به مكتب امام حسین (ع)و یارانش هم روستایی هایی كه سالهای قبل به تهران و اردبیل و سایر شهرستانها مهاجرت نموده اند به روستا می آیند و مجالس سوگواری و احسان را برپا و برگزار نموده و ضمن شركت در سینه زنی و زنجیر زنی از فیوضات معنوی این ماه بهره مند می شوند.

روستای بقرآباد یایچی در جریان جنگ تحمیلی شانزده شهید تقدیم انقلاب نموده است .(1-عباس جباری2-قنبر جلیل پور3-مهدی حاجی عبدالهی4- امیرعلی رستم زاده5-حاج رمضان روحی6-شهباز رضایی7-صمد صادقیان8- اکبرغفاری9-رئوف فلاح زادگان10-جاوید فولادی11-جابرقلیزاده12-ایرج مهری13-تعارفعلی مهری14-محمد مهرآور15-بهبود محمدی 16-شاپور یعقوبی)

صنایع دستی در سالهای قبل رونق داشته و منبع درآمد خانواده ها بوده ولی متاسفانه منسوخ گردیده و در حال نابودی است و كسی دیگر رغبتی به این كارها نشان نمی دهد . گلیم بافی و فرشبافی از مهمترین مشاغل بوده كه از تولیدات صنایع مذكور هنوز هم در منازل استفاده میشود. با تاسیس شركت تعاونی تولیدات صنایع دستی میتوان شاهد رونق دوباره این صنایع بومی بود

امكانات موجود :

به بركت انقلاب اسلامی و همت فرزندان گمنام امام راحل (ره) امكانات ذیل برای رفاه حال اهالی دایرشده است ، كه ضمن بجای آوردن شكر باری تعالی اختصارا" به آنها اشاره میشود :

1- برق : برق در اوایل دهه شصت به روستا آمد و اهالی با شور و شوق اولین مولفه توسعه و رشدو فناوری در اجتماع بشری را به بركت نظام مقدس اسلامی درك نمودند . اكنون در حدود 430 مشترك از نعمت برق بهره مند هستند . كه 3 كنتور ترانس برق توان تغذیه 250 عدد كنتوربرق را داراست .

2- خانه بهداشت :بمنظور خدمت رسانی بهتر و بیشتر و بخاطر اهمیت بهداشت در زندگی با سیاستهای دولت جمهوری اسلامی پس از انقلاب خانه بهداشت در روستا تاسیس و ساختمان آن نیز احداث گردید. اگر چه بدلیل گسترش شاخه های علوم پزشكی و تنوع خدمات ،امكانات موجود در حد قابل قبولی نیست و كمبود هایی وجود دارد لیكن انتظار میرود با عنایت مسئولین ذیربط در خصوص تجهیز و تكمیل كادر پزشكی و بهورزی شاهد ارائه خدمات مناسبتری باشیم . خانه بهداشت بقرآباد هم اكنون مسئولیت امور بهداشتی روستاهای دمدمه و اهو قلعه را هم بصورت اقماری بر عهده دارد..

3- دهیاری : دهیاری روستای بقرآباد در مهر ماه سال 1383 تاسیس گردیده است و با كمترین امكانات در جهت بهبود وضعیت روستا كمر همت بسته و در انجام وظایف محوله در حد امكان اهتمام لازم را بعمل آورده است . دهیاری با كمبود امكاناتی روبروست كه اختصارا" به برخی از آنها اشاره میشود: نداشتن ساختمان اداری ،كمبود اعتبارات جاری و عمرانی ، عدم تجهیز به ماشین آلات لازم برای ارائه خدمات بهتر، كمبود برخی امكانات اداری .

4- مدارس: در روستای بقرابادیایچی مدرسه پنج كلاسه ابتدایی شهید فلاح زادگان و مدرسه راهنمایی دخترانه سه كلاسه عصمت و مجتمع شهید رجائی و دبیر ستان ارشاد و ابتدائی یایچی مسئولیت آموزش دانش آموزان را عهده دار ند كه در یك شیفت تحصیلی به ارائه خدمات می پردازند. مدرسه ابتدایی در سال1339 قبل و مدرسه راهنمایی هم در سال 1354 احداث شده است.

5- تلفن : در سال 1383 خطوط اشتراك تلفن به منزل روستا واگذار شده است و اهالی از این وسیله مهم ارتباطی استفاده می نمایند .

6- جایگاه عرضه فرآورده های نفتی : در روستا فرآورده های نفتی توسط جایگاه مستقر در روستا كه به همت شركت تعاونی هیر احداث و راه اندازی شده توزیع می گردد و اهالی در مورد تامین نفت سفید و گازوئیل نیازمندمراجعه به روستا های دیگر نیستند .


7- مساجد سه گانه : مساجد سه گانه روستا قبلا بصورت سنتی و مرمتی احداث شده بودند كه به همت اهالی و بقرآباد یایچی های مقیم تهران و اردبیل دو تا مسجد تخریب و بصورت امروزی مقاوم سازی شده اند كه مسجد جامع به همت آقای جوانشیر حبیبی تخریب و باز سازی گردیده و مسجد سفلی نیز در فرودین ماه سال 92 انشاءالله نوسازی خواهد شد كه لازم به ذكر است حدود 170میلیون تومان تابحال اهالی به بازسازی مسجد سفلی كمك كرده است . گرچه مساجد با كمبود هایی روبرو هستند ولی مقاوم سازی این اماكن كه از آرزوهای دیرینه اهالی بود بحمداله با تلاش و همت در خور تحسین به اتمام خواهد رسید . انشاءاله در سایه توجهات باری تعالی شاهد رفع همه كمبودها باشیم . لازم به ذكر است اهالی روستای بقرآباد و یایچی از زحمتات هیت امناء و خیرین محترم و سایر كسانی كه در ساخت مساجد ،عباسیه و حسینیه بقرآباد. مسجد و حسینیه یایچی همت كردند تقدیر و تشكر می نماییم

8-راه ارتباطی: راه ارتباطی روستای بقرآباد به همت انقلاب اسلامی در سالهای قبل زیرسازی و آسفالت گردیده وراه ارتباطی یایچی نیز در سال 84 به كمك بخشدار وقت ارستارت خورد و درسال 88 اسفالت گردید.

9- طرح هادی: طرح هادی روستا با همکاری اهالی و زحمات بنیاد مسکن شهرستان ، شورای اسلامی و دهیاری در فاز اول اجرا شده و مردم از ثمرات آن بهره مند شده اند .انشاءاله با تخصیص اعتبار مراحل بعدی آن اجرا خواهد شد.

۱0-آب آشامیدنی: مشکل آب شرب اهالی با لوله کشی و کنتور گذاری مرتفع گردیده است.كه امسال با مشكلاتی مواجه بوده كه انشاءاله با تخصیص اعتبار و زدن چاه عمیق درزمینهای پائین دست روستا (تبلی) شاهد خدمت رسانی بهتر به اهالی خواهیم بود.

نیازمندیها :

برخی كمبودها در روستا باعث رشد مهاجرت به شهرها گردیده است . با عنایت به اینكه اهداف برنامه های ملی و فرادستی دولت توسعه پایدار در روستاهاست و توسعه وقتی معنا و مفهوم دارد كه روستا خالی از سكنه نباشد و سیر سعودی مهاجرت اهالی بقرآبادیایچی در سالهای اخیر باعث نگرانی است . گرچه آمارها كاهشی زیادی را نشان نمی دهد ولی با مطالعه و بررسی در آمار مهاجران نمی توان بی تفاوت از كنار مسئله گذشت بطوریكه در دهه 60 جمیعت روستا بالغ بر 2800نفر بوده و شاهد مهاجرت بیش از500 خانوار هستیم. با این حال برخی از مهمترین كمبودها بر اساس اولویت بشرح ذیل می باشند :

1- سالن ورزشی : در روستا سالن ورزشی وجود ندارد و متاسفانه جوانان برای سرگرمی و پر كردن اوقات فراغت با مشكلاتی مواجه هستند.

۳- سد كشاورزی :مهمترین مشكل اهالی سد كشاورزی می باشد و برای رونق كشاورزی و بهبود وضعیت معیشتی زارعین با احداث سد در منطقه بیله درق شاهد جهش قابل ملاحظه ای در تولیدات كشاورزی و مهاجرت معكوس خواهیم بود .

۴- تلفن همراه : تلفنهای همراه اول و ایرانسل در روستا آنتن دهی ندارند و حتی تلفنهای همراه روستایی در بقرآباد یایچی بدلیل عدم آنتن دهی واگذار نگردیده است .

۵- راه كشاورزی : برای رونق بخش كشاورزی و سهولت بخشیدن به روند حمل و نقل محصولات و علوفه دامها اصلاح ،احداث و تعمیر راههای موجود لازم و ضروری است .

۶- حمل ونقل بین شهری : در این مبحث نیز بدلیل نبود یكدستگاه اتوبوس ایاب و ذهاب به شهرو بالعكس با مشكلاتی همراه است .

و سخن آخر :


همانگونه كه با تلاش و مجاهدت فرزندان این مرزو بوم انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و در سایه استقلال و قطع وابستگی شاهد عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهان هستیم ،عمران آبادی و توسعه پایدار و رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله فقط در گرو همت فرزندان این مرز و بوم ممكن و میسر است . امیدواریم با تلاش و پیگیری و ایجاد بستر های لازم شاهد بهبود روند توسعه و رفع نواقصات باشیم . ومن الله التوفیق

تحقیق ، تهیه و تنظیم : جبرائیل صبور

عکس: آقای منوچهر فرج زادهنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شنبه 3 شهریور 1397 11:15 ب.ظ
Howdy would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having
a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
I'm looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but
I had to ask!
یکشنبه 23 مهر 1396 09:40 ق.ظ
من اهل آنجا نیستم امّا به خاطر قرابت سببی شاید نصف بیشتر خاطرات روشن کودکی های من، آمیخته به بوی کاه گل کوچه های بالا و پائین این روستای دوست داشتنی است، شکوفه های گیلاس، ... تعقیب صدای بلبل خاصی که ما را دو و نیم بعد از نصف شب به دل باغ های پایین ده می کشاند، مسیر خیال انگیز کوچه باغ های پایین که از دل روستا شروع می شد و نزدیک جاده تمام ... یا مسیر دل انگیزتر باغ های که از دره ی کنار کانال اوج می گرفت تا خود ایزنو .... باغ های آباد شده به دست کهن مردی که دیگر در بین روستاییان نیست امّا درختان دست نشانده اش تناور تر از همیشه سایه ساری می کنند بر سر مسافران خسته ... سادگی مدرسه های کم ارتفاع روستا ... و صدای گلّه ها و زنگوله های بزقاله های بازیگوش که سرآغاز شب های روستای بقرآباد بود ... هنوز در خاطرم مثل گنج نامه ای محفوظ و عزیز است ... هرچند که به رسم نقد و نقّادی علاوه بر برکات و زیبایی و صاف و سادگی مردمان باید آنچه را که نباید باشد را هم به زبان آورد، چیزی که از رفتار مردمان این بلاد مرا دلگیر می کند تمایل برخی از این اهالی به نزاع و کشمکش است، به طوری که به استناد گفته ی بسیاری از اهالی خود آن روستای زیبا، هیچ عروسی و مجلسی بدون دعوا و تیغ و تیغ کشی نمی تواند رسمیّت داشته باشد ... البته این مسأله مربوط است به باورهایی که من از کودکی از آن دیار داشتم و از عروسی هایش به خاطر می آورم شاید به مرور زمان دیگر این معایب هم مرتفع شده ... الهی به حقّ آبهای روای که مهریه ی زهراست ده و مردمانش از خشکسالی دور باشند، الهی آمین، لبهای شان خندان و دل های شان گرم و آبهای شان سرد و فرزندان شان صالح و در کنارشان الهی صدآمین.
دوشنبه 10 مهر 1396 01:44 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
یکشنبه 9 مهر 1396 10:02 ب.ظ
جالب بووووود ممنون
جمعه 7 مهر 1396 12:12 ق.ظ
خیلی خوب بود ممنون
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:15 ق.ظ
I have read so many articles on the topic of the blogger lovers however this post is genuinely a good post, keep it up.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:55 ب.ظ
I'm not certain where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend a while studying more or working out more.
Thank you for magnificent information I used to be
searching for this information for my mission.
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:33 ق.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
شنبه 3 تیر 1396 02:50 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین
در آیا نه کار کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن متاسفانه فقط برای
بسیار در حالی که کوتاه. من با این حال کردم مشکل خود را
با جهش در منطق و یک ممکن است را
خوب به کمک پر کسانی که شکاف.

در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 03:24 ق.ظ
Your style is really unique compared to
other people I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity,
Guess I will just bookmark this blog.
دوشنبه 7 فروردین 1396 01:57 ق.ظ
ممنون بابت اطلاعات خوبی که درمورد روستامون به همه ی هم میهنامون می دین
جمعه 1 خرداد 1394 11:24 ق.ظ
سلام عالی بود تصاویر ازداخل روستا هم بذاریدخاطرات كودكیم زنده شد یاد عز یزان در كذ شته به خیر خدا همشو نو روبیا مرزه یكی از این شهیدان فرزند دائی مامانمه
جمعه 1 خرداد 1394 11:23 ق.ظ
سلام عالی بود تصاویر ازداخل روستا هم بذاریدخاطرات كودكیم زنده شد یاد عز یزان در كذ شته به خیر خدا همشو نو روبیا مرزه یكی از این شهیدان فرزند دائی مامانمه
چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 01:00 ق.ظ
سلام وبلاگ نویس عزیز از وبلاگ خوشگلت دیدن کردم عاااااااالی بود خوشحال میشم به وبلاگم سر بزنی و نظرتو بگی یادت نره ها منتظرم بیا بد قولی نکنی
پنجشنبه 20 آذر 1393 07:00 ب.ظ
سلام مطالب وبلاگتو دیدم بسیار زیبا بود .اگه یادتون باشه دفعه قبل درخواست تبادل لینک داده بودم . خوشحال میشم منو با نام ""نایسر دایسر پلاس"" لینک کنی . بعد از اینکه لینک کردی خبرم کن تا با افتخار لینکت کنم
شنبه 8 آذر 1393 04:34 ب.ظ
باسلام
به نظر بد نیس هراز گاهی وبلاگتو به روز کنی.
با تشکر / مهندس مهدی حضرتی
شنبه 8 آذر 1393 04:29 ب.ظ
باسلام
به نظر بد نیس هراز گاهی وبلاگتو به روز کنی.
با تشکر / مهندس مهدی حضرتی
سه شنبه 13 آبان 1393 10:48 ق.ظ
سلام چرا کلا اسامی پولدارها ثبت شده در حالی که اسم زحمت کشها ثبت نشده
جمعه 9 خرداد 1393 12:36 ب.ظ
وبلاگ خوب و پر محتوایی داری، معلومه واسش وقت گذاشتی خوشحال میشم با هم تبادل لینک کنیم . با تبادل لینک با ما هم تو مسابقه شرکت داده میشید و هم میتونید برنده چراغ خواب لاک پشتی شلمن بشید - .در ضمن برنده قرعه کشی خردکن نایسردایسر پلاس هم مشخص شد.بشتابید تا برنده این مسابقه شما باشید
جمعه 5 اردیبهشت 1393 11:17 ب.ظ
سلام .خیلی عالی است لطفا یرور کنید
جمعه 5 اردیبهشت 1393 11:17 ب.ظ
سلام .خیلی عالی است لطفا یرور کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیاستخاره آنلاین با قرآن کریم